Dásně jsou klíčem ke zdravým zubům. Pečujete o ně správně?

Dásně jsou klíčem ke zdravým zubům. Pečujete o ně správně?

Zdravé dásně jsou základním předpokladem ke zdraví zubů i celé dutiny ústní. Ačkoliv čištění zubů většina z nás pozornost věnuje, stav dásní spousta lidí přehlíží a dokonce se na nich při čištění dopouštíme těch největších chyb. Jak tedy o dásně pečovat, jak čistit prostor mezi dásněmi a zuby a jak poznat varovné příznaky onemocnění dásní? Přečtěte si v našem článku.

 

Proč jsou dásně tak důležité a jak vzniká jejich poškození?

Dásně slouží jako závěsný aparát zubů. Jejich zánět či poškození mohou vést k odhalení zubních krčků, tvorbě zubního kazu a v pokročilých stádiích až k vypadnutí zubu. Hlavní příčinou onemocnění dásní je špatná ústní hygiena a chyby při čištění zubů.

Pokud pomineme absenci ústní hygieny, nejčastější příčinou zánětu dásní je nadměrný tlak na zubní kartáček a používání kartáčku s tvrdými štětinami. Při čištění zubů takovým kartáčkem si můžete dáseň poranit, aniž si toho všimnete. Plak na okrajích dásní je přitom potřeba odstraňovat velmi důkladně, protože jeho usazování vede právě k zánětu dásní a tvorbě zubního kazu. Jenže kartáček s tvrdými vlákny plak zatlačí směrem k dásním nebo do mezizubních prostor místo toho, aby jej vyčistil.

 

Pro zdravé dásně je zásadní správný kartáček

Jak si tedy tolik náchylné prostory mezi dásní a zubem vyčistit tak, aby byly dokonale čisté, a zároveň dásně netrpěly? Odpověď je jednoduchá – používáním zubního kartáčku s měkkými vlákny. Rozhodně se nemusíte obávat, že by měkká vlákna nedokázala zubní plak efektivně odstranit. Ba právě naopak. V současné době stomatologové i dentální hygienisté jednoznačně doporučují vlákna měkká.

Zubní kartáček Nanoo disponuje extra měkkými, a zároveň hustými vlákny, takže o vaše zuby i dásně bude pečovat s maximální efektivitou a tolik potřebnou šetrností. Zubní plak, na rozdíl od kartáčků s tvrdými vlákny, precizně odstraní a riziko poranění dásní se sníží na absolutní minimum. Více o výhodách zubního kartáčku Nanoo se dočtete v článku Zubní kartáček NANOO je navržen pro tu nejcitlivější péči o zuby.

 

Zdravé dásně nikdy nekrvácí

Na závěr se podívejme na to, jak mají zdravé dásně vypadat a co je naopak varovným příznakem poškození dásní. Zdravé dásně mají světle růžovou barvu, jsou pevné a mají vlnitý profil. Rozhodně nikdy nedochází k jejich krvácení, ať u čištění zubů, návštěvě dentisty nebo chroupání jablka.

Právě krvácení dásní je prvním varovným příznakem onemocnění. K němu se přidává bolest i citlivost dásní a otok, který se projevuje začervenáním nebo i bulkami. Nemocné dásně doprovází i nepříjemný zápach z úst. Později pak dojde k odhalení zubních krčků. Jestliže máte podezření na zánět dásní, kontaktujte svého stomatologa a pokud zatím nepoužíváte vhodný zubní kartáček s měkkými vlákny, co nejdříve začněte.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení