Recenze stomatologa

Odborné vyjádření stomatologa
MUDr. Petr Blecha, zubní lékař se specializací parodontologie a implantologie

U domácí ústní hygieny, která by měla být v rámci péče o zdraví zubů denně prováděna považuji za zásadní 3 věci.

1.Uvědomit si, že příčinou většiny zubních onemocnění je zubní bakteriální povlak - tzv. biofilm.

2.Vědět kde se tento biofilm v dutině ústní nachází a na kterých místech nám nejvíce škodí.

3.Naučit se jej vhodnými pomůckami efektivně odstraňovat.

K třetímu bodu bych se vyjádřil blíže se zaměřením na význam volby zubního kartáčku.

Dentální hygienou se zabývám přes 25 let, jednak je to významná součást mé práce, a tak trochu i koníček.

Při výběru zubního kartáčku je nutno zohlednit několik parametrů.

Velmi důležitá je ergonomie, příjemná – úchopová část ideálně rovně přecházející na pracovní část – hlavičku kartáčku.

Ta by měla být kompaktní, zaobleného tvaru a osazena co nejjemnějšími vlákny v maximálním množství.

Velké množství vláken a jejich jemná struktura hrají klíčovou roli v efektivitě – účinnosti zubního kartáčku a zároveň významně ovlivňují jeho bezpečnost – to, zda může nebo nemůže poškodit zubní strukturu a k zubu přilehlou dáseň.

Efektivitou zubního kartáčku rozumíme jeho schopnost mechanicky rozrušit strukturu zralého zubního povlaku – biofilmu v kritických oblastech na zubu, zejména v dásňovém žlábku – gingiválním sulku.

Dá se říct, že efektivita a bezpečnost daného zubního kartáčku jsou přímo úměrné k množství vláken umístěných na hlavičce.

IMG_5458 

Zubních kartáčků NANOO jsem si poprvé všiml na sociálních sítích.

Jako zubního lékaře mě zaujal jejich jednoduchý design a vlastnosti, zejména jejich deklarovaná šetrnost k dásním.

Jelikož si rád, pokud to jde, vše ověřuji osobně, ihned jsem si objednal na vyzkoušení jedno balení kartáčků pro dospělé.

Kartáčky jsem testoval spolu s rodinnými příslušníky několik měsíců a výsledky mě velmi mile překvapily.

Řekl bych, že kartáček NANOO předčil má očekávání, což se mi u zubních kartáčků často nestává. :-) 

Kartáček má vynikající poměr efektivity čištění a šetrnosti k dásním.

Při správně prováděné technice má i poměrně dlouhou životnost. Z mé zkušenosti 1,5- 2 měsíce.

Tento časový interval je ovšem velmi individuální, jelikož každý z nás má jinou, ne vždy optimální, techniku čištění.

Většina pacientů není v současnosti stále bohužel zcela správně poučena o technikách dentální hygieny.

A to i přes zvyšující se počet dentálních hygienistek i pacientů, kteří mají o problematiku dentálního zdraví upřímný zájem.

Nejčastější chybou v domácí dentální hygieně, se kterou se ve své praxi setkávám, je kromě nesprávně prováděné techniky nepřiměřený – výrazný tlak na zubní kartáček. Často paradoxně u pacientů, kteří mají až přehnaný zájem o své zuby a snaží se jim dle svých znalostí dopřát "to nejlepší."

V kombinaci s nevhodným kartáčkem a nešetrnou technikou čištění je tato snaha jednou z hlavních příčin vzniku tzv. gingiválních recesů – lidově "odhalených zubních krčků".

Gingivální recesus může být v rozsahu od nenápadného cca 1mm chybění krčkové části dásně do na první pohled viditelného ústupu v hodnotách několika mm.

Pacient kromě estetického hendikepu nemusí mít s odhaleným krčkem žádné obtíže, ale může mít také obtíží celou řadu.

Například zvýšenou citlivost na tepelné podněty, bolestivost při čištění zubů nebo při konzumaci některých potravin a nápojů.

Co mě u kartáčků NANOO opravdu příjemně překvapilo je skutečnost, že i v případě nesprávného a nepřiměřeného použití při denním čištění nedochází díky velmi vysokému množství vláken a jejich jemnosti ke zraňování zubní tkáně ani gingivy.

 

3

Kartáček maximálně rychleji opotřebujete – roztřepíte, ale nedojde k poškození vašich zubů a dásní, které je ve většině případů nevratné.

Takže co bych vyzdvihl kromě toho, že kartáček NANOO při adekvátní technice skvěle čistí je jeho bezpečnost.

Kartáček je tak měkký a šetrný, že jej u svých pacientů doporučuji používat bez omezení i v rámci pooperační péče v místech po chirurgických zákrocích v dutině ústní.

Po objevení se NANOO dětských zubních kartáčků v nabídce jsem je opět zařadil do testování a byl jsem s nimi též velmi spokojen.

Nyní je vřele doporučuji i svým dětským pacientům. Jemné vlákna snáší děti velmi dobře a opět vyzdvihuji šetrnost jak k zoubkům, tak k dětským dásním.

Nutno říct, že NANOO dětský kartáček je určen k dočišťování dětských zubů u dětí od 1 do 6 let nejlépe "dentálně hygienicky poučeným" rodičem.

V případě manuálně zručných dětí školního věku patří NANOO dětský kartáček samostatně do rukou takovému dítěti až po opakovaném praktickém nácviku a kontrole techniky čištění u dentální hygienistky nebo u zubního lékaře.

Dítě nemá do určitého věku příliš rozvinutou jemnou manuální motoriku a nedokáže odhadnout tlak působící na kartáček, nemluvě o nedokonalosti v technice čištění a zkreslených časových představách o délce čištění. :-)

Téměř každé dítě rádo kartáček při čištění kouše, působí přehnaným tlakem a čistí co nejkratší možnou dobou, což vede kromě nedokonalého vyčištění dětských zoubků k brzkému opotřebení a znehodnocení kartáčku.

 

3

Jedinou nevýhodu kartáčku NANOO můžeme na první pohled spatřovat v jeho vyšší ceně, ale ta se vzhledem k výše uvedeným skutečnostem ve výsledku jeví jako přiměřená.

Jistě je lépe investovat do bezpečných, šetrných, a přitom efektivních prostředků dentální hygieny, než řešit nevratné změny v podobě obnažených krčků nemluvě o dalších zubních onemocněních pramenící naopak z nedostatečné ústní hygieny jako je zubní kaz, zánět dásní a parodontóza.

Následky těchto patologických stavů v dutině ústní jsou nejen nepříjemné, ale jejich řešení může být někdy složité a často i finančně nákladné.

Předcházení těmto stavům se komplexně věnuje obor preventivní stomatologie a klíčovou roli zde hraje již zmiňovaná dentální hygiena.  Ta, když se včas, správně a individuálně aplikuje, tak může být u dětí i dospělých tím jediným, nejlevnějším, nejjednodušším a nejpříjemnějším způsobem ošetření v zubní ordinaci.

Takový by měl být hlavní cíl moderní stomatologie, každého zubního lékaře i pacienta.

 

MUDr. Petr Blecha, zubní lékař se specializací parodontologie a implantologie

Odkaz na ordinaci

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení