Tipy na využití vyřazeného zubního kartáčku

Tipy na využití vyřazeného zubního kartáčku

Trendem dnešní doby je ekologický přístup k našemu okolí. K tomuto trendu patří využití vyřazených různorodých věcí každodenní potřeby k jinému účelu. Během našeho života použijeme velké množství zubních kartáčků. Díky bakteriím, které se na kartáčkách z ústní dutiny uchytí, a díky opotřebování štětinek zubního kartáčku se doporučuje kartáček po 2-3 měsících vyměnit za nový. Většina z nás kartáček po této době bezmyšlenkovitě vyhodí. I když se kartáček po nějaké době nedá použít k původnímu účelu, můžete ho v domácnosti využít k mnoha jiným činnostem. K čemu všemu lze zubní kartáček použít si povíme.

Úklid domácnosti

Podoba kartáčků vybízí k jejich využití při úklidu domácnosti. Málokdo patrně touží se zubním kartáčkem v ruce drhnout podlahu celého bytu. Nicméně v každé domácnosti najdete prostory, které se budou po zásahu zubního kartáčku blýskat a vám námahou neupadne ruka.

Kartáček využijete například k čištění kohoutků. Za pomoci měkkých štětinek a malé velikosti kartáčku zajedete do všech záhybů kohoutků a snadno je očistíte od vodního kamene. Pečlivé čištění využijí i spáry dlaždiček ve vaší koupelně či kuchyni. Ve spárách dlaždiček má tendenci se usazovat vodní kámen a špína. Zubní kartáček se do spár mezi dlaždičkami dostane snadno a za pomoci k tomu určených čistících prostředků půjde vodní kámen i špína rychle pryč. Využít k čištění můžete i po domácku vyrobené čistící prostředky. Oblíbená a zároveň účinná je směs jedlé sody a octa, z které můžete vyrobit hustou pastu (pastu naneste na spáry a nechte cca půl hodiny působit) a za pomoci zubního kartáčku půjde vodní kámen a špína dolů sama.

Zubní kartáček využijete i v kuchyni. Nejen na kohoutek ve dřezu nebo dlaždičky, ale i na kuchyňské vybavení. Velikost kartáčku nahrává k využití čištění všech záludných zákrutů struhadla, lisu na česnek nebo strouhacích kotoučů mixéru. Malá velikost kartáčku a měkké štětinky snadno proniknou do všech záhybů a štěrbin a kuchyň i kuchyňské vybavení se budou jen blýskat.

Kartáček využijete i při vaření, je totiž vhodný například k očištění zeleniny nebo ovoce. Některé plody potřebují jemné zacházení, a právě měkké štětiny zubního kartáčku jsou k očištění vhodné.

Využití kartáčku při zahradničení

Vypulírovat vyřazeným kartáčkem kuchyň a koupelnu vás patrně již napadlo, a i jste to párkrát zkusili. Přemýšleli jste i nad využitím kartáčku na zahradě? Kromě drhnutí záhybu zahradního nábytku nebo spár dlaždiček na terase nebo balkonu lze využít kartáček i při samotném zahradničení. Dlouhá a úzká rukojeť kartáčku je vhodným pomocníkem při sázení a setí. Pokud sázíte spíše příležitostně a nechcete si pořizovat zvláštní zahradnické vybavení, vyřazený kartáček přijde vhod. Za pomoci rukojeti kartáčku vyhlubte dírky pro nové sazeničky nebo větší semena (fazole a hrášek, dýně nebo slunečnice).

Štětiny kartáčku využijete i při opylování rostlin, především pokud pěstujete zeleninu na místě, kam se hmyz jen tak nedostane (například skleníky nebo fóliovníky). Klasický zubní kartáček je k takové činnosti vhodný více než kartáček elektrický. Vibracemi elektrického kartáčku snadněji a nechtěně poškodíte rostliny.

Napadla vám úrodu plíseň nebo nějaký jiný nepřítel zeleniny a rostlin? Za pomoci kartáčku můžete snadno nanést na rostliny fungicidy nebo pesticidy. Hlava kartáčku s hustými štětinami udrží tekutinu a tu snadno přenesete na zasažená místa na listech nebo stonků rostlin.

Ekologie a využití již vyřazených věcí je poslední roky velké téma. Kartáčky je důležité pravidelně měnit a stávají se postupně odpadem, který lze ovšem různými způsoby využít v domácnosti a na zahradě. Před tím, než kartáček po čištění chrupu definitivně vyhodíte, zamyslete se, zda byste ho párkrát nevyužili ještě na něco dalšího. Díky jeho velikosti a jemným štětinkám se nabízí úklid specifických částí domácnosti, například kohoutků nebo spár mezi dlaždičkami. Na zahradě kartáček využijete k sázení rostlinek a semen nebo k opilování. Využít lze kartáček i k čištění nánosů špíny za nehty po práci na zahradě. Využití je opravdu široké. Nanoo kartáčky disponují hustými štětinami, jejich využití při čištění domácnosti se tak nabízí samo.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení