Správná péče o korunky, můstky nebo zubní náhrady

Sami asi tušíte, že péče o zuby je nutností. Při správné péči v kombinaci s dobrým genetickým základem vám bílé, zdravé, a především vlastní zuby vydrží do pozdního věku. Správná péče o chrup není žádná věda a za pomoci pravidelných návštěv zubního lékaře a dentální hygieny máte nakročeno správným směrem. Ať už díky úrazu, genetice nebo v důsledku nedokonalé péče o chrup se čas od času stane, že je třeba vyrobit korunku a můstek nebo zubní náhradu. Výroba korunky, můstku a zubní náhrady není levnou záležitostí, je tak ve vašem zájmu, aby vám vydržely co nejdéle. Toho docílíte správnou péčí jak o ně, tak o zbylé vlastní zuby. Jak se o zuby s různorodými náhradami starat si řekneme.

Ideální péče o korunky a můstky

Můstky je třeba instalovat v momentě, kdy je třeba překlenout mezeru v ústech, která vznikne chybějícím zubem a je třeba ji vyplnit. Při zhotovení můstku je nutné obrousit minimálně 2 sousedící zuby s mezerou vzniklou po ztraceném zubu. Na tyto obroušené zuby se pak nainstalují korunky.

V případě můstků a korunek jde o protetické práce, o které je třeba se pečlivě starat, stejně jako o vlastní zuby. Kolem krčků a korunek a pod můstky se velice snadno zachytávají různorodé zbytky jídla a má tendenci se v těchto místech tvořit plak. Pokud tedy krčky v okolí korunek a pod můstky důkladně nevyčistíte, může dojít ke krvácení z dásní, časem vzniká parodontitida. Nejčastěji dochází k zápachu z úst, který vznikne špatnou péčí o můstek a korunku.

Mezi vaší povinnou výbavu pak patří zubní kartáček s měkkými štětinami a antibakteriální úpravou, kterým se snadno dostanete do příslušných mezírek a můstek s korunkou vyčistíte důkladně. Kartáčky Nanoo vám tak opět přijdou k duhu. V případě správného čištění můstku a korunky by ve vaší výbavě ovšem neměl chybět mezizubní kartáček, kterým vyčistíte důkladně prostor pod můstkem a jeho mezičlenem. Je třeba zvolit vhodnou velikost mezizubního kartáčku, abyste mezery důkladně vyčistily, a zároveň nedošlo k poranění dásně. Na ideální dočištění korunky využijete jednosvazkový kartáček, který díky malé hlavičce snadno a efektivně vyčistí prostor mezi dásní a korunkou. Se správným postupem a s velikostí mezizubního a jednosvazkového kartáčku vám poradí na dentální hygieně.

Správná péče o zubní implantáty

Zubní implantát zpravidla funguje jako náhrada chybějícího zubu bez nutnosti zásahu do vlastního chrupu. Implantáty slouží jak ke zhotovení náhrady napevno, tak k přidržení snímatelné náhrady. Podobně jako u můstku a korunky nejde o levnou záležitost. Nepodceňujte tedy správnou péči o zubní implantáty, aby vám vydržely co nejdéle.

Při ideální péči předejdete i vzniku komplikací typu zánět dásní nebo čelisti. Záněty mají tendenci vznikat kolem implantátu, a to díky špatné reakci organismu jako na cizí těleso, ale i při špatném čištění implantátu a jeho okolí.

Abyste nepoškodili dáseň při čištění implantátu je vhodné využít nejen kartáček typu Nanoo s jemnými štětinami, ale i speciální zubní nit. Chybět by vám neměl opět mezizubní kartáček, tentokrát ale takový, který je určen přímo na zubní implantáty. Drátek speciálního mezizubního kartáčku je potažený plastem, aby nedošlo k poškrábání kovu v implantátu. Se správným nácvikem čištění vám pomůže opět pracovník dentální hygieny.

Péče o snímatelné náhrady

Snímatelné náhrady chrupu mají především starší lidé. I když se na první pohled může zdát, že o takovýto chrup není třeba zvlášť pečovat, opak je pravdou. Častým problémem, na který lidé bezzubé čelisti trpí je onemocnění sliznic nebo stomatiltis protetikca (zánětlivé zarudnutí sliznice pod protézou způsobené přemnožením kvasinek právě při nezvládnutí správné hygieny).

Je třeba protézu pečlivě čistit měkkým kartáčkem, anebo kartáčkem, který je určen přímo pro péči o zubní náhradu. Je také třeba zvolit vhodnou zubní pastu, aby nedošlo k poškrábání chrupu (i u umělého chrupu totiž při jeho poškození může dojít k vytvoření zubního plaku). Po jídle je třeba vypláchnout ústa čistou vodou a odstranit zbytky jídla a plak z dásní a zbývajících zubů. Pro důkladnější dezinfekci je pak třeba využívat speciální čistící tablety rozpustné ve vodě.

Jak můžete vidět, péče o můstky, korunky nebo zubní implantáty není žádná věda. Pořídit zubní kartáček s měkkými vlákny, aby nedošlo k poškrábání můstků, korunek a implantátů je snadné, stačí si vybrat některý z Nanoo kartáčků. Ve všech případech využijete i mezizubní kartáčky pro důkladnější péči. Jak o vše správně pečovat vám poradí zubař či zaměstnanci dentální hygieny.

 

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz