Péče o dětské zuby

Pravidelné čištění zubů je důležité kvůli zlikvidování zubního plaku a bakterií, které se v ústní dutině vyskytují a napomáhají vzniku zubního kamene a kazů. Pro dospělé lidi je čištění zubů alespoň 2x denně samozřejmostí, kterou mají zautomatizovanou a zařazenou do své každodenní rutiny. I pro děti by mělo jít o pravidelnou aktivitu, kterou se musí postupně učit a zvykat si na ni. Jak by měla vypadat ideální péče o dětské zuby a kdy by se s ní mělo začít? V článku si vše povíme.

Češtění prvních zoubků

První zoubky se dětem klubou kolem půl roku a ano, již o tyto zoubky je třeba začít pečovat co nejdříve. Jedním z důvodů je ryze praktická část, i na těchto prvních zubech se poměrně záhy začíná tvořit plak. Dalším důvodem je i to, aby si dítě na kartáček a samotnou činnost postupně zvykalo. Pro takto malé děti je přirozené, že téměř vše zkoumají ústy, je tak dobré jim pořídit menší dětský kartáček prostě jen na hraní a žužlání. A párkrát za den do hraní si s dítětem zařadit cílené přejetí zoubků kartáčkem. Mezi půl rokem a rokem dítěte byste také měli zvládnout první návštěvu zubního lékaře.

Čištění zubů ve věku 3-6 let

Děti ve věku 3-6 let mají již všechny zuby vyklubané, je tak třeba o ně pečovat už opravdu důsledně. Dítě by si v tomto věku mělo již fixovat správné technice čištění zubů a čistit je pravidelně. Už i proto, že děti v tomto věku přicházejí na chuť sladkým dobrotám, které jak všichni víme, jsou jedním ze zdrojů zubních kazů. Ideálním způsobem je přiložení štětinek kartáčku na spodní stranu zubů v místě dásně pod úhlem 45 stupňů a pomalým pohybem posouvat kartáček ke žvýkací ploše zubu. Žvýkací plochu zubu čistěte pak krouživými pohyby. I pro takhle malé děti můžete vybírat z Nanoo kartáčků. Kartáčky jsou lehké a tvarované tak, aby se dobře drželi v ruce jak dětem, tak dospělým. Z nabídky také brzy budete moci vybírat mezi kartáčky uzpůsobené přímo dětem.

Čištění chrupu od 6 roků

Kolem 6 roku se postupně začnou zuby měnit, a i v této fázi je důležité zuby čistit. Určitě nespoléhejte na to, že se tzv. dětské zuby nakonec vymění a péče o ně není proto až tolik nutná. Důležité je mimo jiné to, aby si děti v tomto věku měly již vytvořené správné návyky pro čištění zubů, aby pak díky vhodné péči byly druhé zuby co nejdéle v perfektním stavu. Ideální tak je i pro menší děti pořídit již některý z barevných a jemných Nanoo kartáčků, které jsou lehké a štětinky jsou velice jemné, nehrozí tak, že si děti kupříkladu poškodí dásně, když v „zápalu boje“ více přitlačí.

Motivace k čištění zubů

Na trhu existuje celá řada dětských zubních past, není tak problém vybrat vhodnou zubní pastu, která dětem bude i „chutnat“. A jak kromě dobré pasty děti namotivovat k čištění zoubků? Děti rády kopírují své okolí, je proto důležité, aby jim i rodiče šli při čištění zubů příkladem. Pořídit můžete i komiksové a „naučné“ knihy s tématikou čištění zubů. Na trhu je velké množství různých knížek pro děti, vysvětlující hravou formou, proč je důležité čištění zubů. Lze nalézt i řada říkaček nebo krátkých videí, které poutavým způsobem dětem vše vysvětlí, namotivují je k čištění zoubků a pomůžou se správnou technikou. Nechybí ani mobilní aplikace, které při čištění zubů s dětmi a jejich rodiči postupují krok za krokem.

Čištění zubů je pro většinu lidí pravidelnou a nedílnou součástí dne. Nejde ovšem o samozřejmost, ale o aktivitu, kterou je třeba se učit už u prvních zoubků. Půlroční děti s pár zoubky si s kartáčkem spíše hrají, starší děti se všemi zuby o ně již musí pečovat smysluplně a cíleně se správnou péči o zuby učit. Motivovat děti k čištění zubů a naučení správné techniky není jednoduché, s kvalitním kartáčkem, chutnou zubní pastou, s pevnými nervy a kupříkladu nějakou říkačkou lze vše postupně zvládnout.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení