Dentální hygiena

Dentální hygienaco vše si pod tímto úkonem představit?

Pravidelná preventivní návštěva zubaře je pro řadu lidí samozřejmostí, i když stále mnoho lidí zubaře navštěvuje jen v momentě, kdy jim bolavé zuby už hodně ztěžují život. Patříte do skupiny lidí, kteří zubaře navštěvují pravidelně a chcete pro své zuby udělat ještě něco navíc? Přemýšlíte nad svou první návštěvou dentální hygieny, ale vlastně nevíte, co si všechno pod tímto zákrokem představit? Vše si v článku povíme.

Při návštěvě pracoviště dentální hygieny jde především o odstranění zubního kamene, povlaku na zubech a dalších nečistot, které se snadno v ústní dutině objevují a jejich velké množství pak může způsobovat problémy. Za pomoci dentální hygieny dojde k razantnímu omezení bakterií a sníží se tak riziko infekce, paradontitidy a samozřejmě se sníží riziko zubního kazu. Nesmíme ovšem zapomenout, že pro ústní dutinu je přirozené, že se v ní nachází určité množství bakterií, a že nikdy nemůže jít o čistě sterilní prostředí. Je ovšem třeba množství bakterií za pomoci pravidelného čištění zubů a ideálně i občasného zásahu dentální hygieny „držet na uzdě“.

Stejně jako u preventivní návštěvy zubaře se doporučuje navštěvovat pracoviště dentální hygieny 2x ročně. A to z toho důvodu, že se většina lidí nevěnuje až tak pečlivému čištění zadních zubů, ke kterým není tak jednoduché se dostat. Ordinace dentální hygieny jsou vybavené tak, že si i se zadními zuby poradí a předejde se (často i nenápadným, až skrytým) problémům, které pak zadní zuby můžou způsobit.

První návštěva dentální hygieny, díky větším nánosům plaku nebo zubního kamene může řadu pacientů odradit, trvat může i hodinu a půl, ošetření ústní dutiny může být lehce nepříjemné a zdlouhavé. Součástí prvních návštěv dentální hygieny je i nácvik správné techniky čištění zubů, k čemuž můžete využít i barevné, a především kvalitní kartáčky Nanoo, které vám péči o chrup usnadní. Pokud ovšem vytrváte a budete chodit pravidelně, nánosy plaku nebo zubního kamene nebudou až tak rozsáhlé, vy budete mít zautomatizovanou správnou techniku čištění zubů, a další návštěvy budou méně nepříjemné a budou o něco kratší (zpravidla 30-45 min).

V rámci první návštěvy si dentální hygienik musí nejdříve udělat obrázek o stavu vašich zubů, pak následuje čištění samotné, které může mít i čtyři fáze. Při větších nánosech plaku a zubního kamene se zuby často očistí „nahrubo“ za pomoci ultrazvuku, až poté se zbytkové nečistoty seškrabují ručně, a to i v mezizubních prostorách. Zuby se po očištění plaku a kamene za pomoci moderních přístrojů přeleští, a to za pomoci směsicí vody a speciálního prášku, a zároveň se tak odstraní případné zbytečky plaku a kamene. Finální fáze odstraňuje povlak, speciálním kartáčkem a pastou, která je ovšem o něco hrubší než běžná pasta.

Pravidelné čištění zubů je přirozenou součástí každodenní rutiny řady lidí. Stejně tak lidé počítají s pravidelnou a preventivní návštěvou zubaře ve svém harmonogramu. Menší množství lidí ovšem pravidelně navštěvuje zubní hygienu, kterou je stejně jako zubaře, doporučováno navštěvovat 2x ročně. Kromě naučení správné techniky čištění zubů s kvalitním kartáčkem Nanoo budou vaše zuby profesionálně očištěny od plaku, zubního kamene a nečistot způsobených potravinami s výrazným pigmentem (káva, víno atd). Při návštěvě dentální hygieny se není třeba ničeho bát, naopak budete odcházet s lepším pocitem, že děláte pro své zuby to nejlepší.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz