Odborné vyjádření stomatologa Mudr. Petra Blechy
Odborné vyjádření stomatologa
MUDr. Petr Blecha, zubní lékař se specializací parodontologie a implantologie
U domácí ústní hygieny, která by měla být v rámci péče o zdraví zubů denně prováděna považuji za zásadní 3 věci.
1.Uvědomit si, že příčinou většiny zubních onemocnění je zubní bakteriální povlak - tzv. biofilm.
2.Vědět kde se tento biofilm v dutině ústní nachází a na kterých místech nám nejvíce škodí.
3.Naučit se jej vhodnými pomůckami efektivně odstraňovat.
K třetímu bodu bych se vyjádřil blíže se zaměřením na význam volby zubního kartáčku.
Dentální hygienou se zabývám přes 25 let, jednak je to významná součást mé práce, a tak trochu i koníček.
Při výběru zubního kartáčku je nutno zohlednit několik parametrů.
Velmi důležitá je ergonomie, příjemná – úchopová část ideálně rovně přecházející na pracovní část – hlavičku kartáčku.
Ta by měla být kompaktní, zaobleného tvaru a osazena co nejjemnějšími vlákny v maximálním množství.
Velké množství vláken a jejich jemná struktura hrají klíčovou roli v efektivitě – účinnosti zubního kartáčku a zároveň významně ovlivňují jeho bezpečnost – to, zda může nebo nemůže poškodit zubní strukturu a k zubu přilehlou dáseň.
Efektivitou zubního kartáčku rozumíme jeho schopnost mechanicky rozrušit strukturu zralého zubního povlaku – biofilmu v kritických oblastech na zubu, zejména v dásňovém žlábku – gingiválním sulku.
Dá se říct, že efektivita a bezpečnost daného zubního kartáčku jsou přímo úměrné k množství vláken umístěných na hlavičce.
Zubních kartáčků NANOO jsem si poprvé všiml na sociálních sítích.
Jako zubního lékaře mě zaujal jejich jednoduchý design a vlastnosti, zejména jejich deklarovaná šetrnost k dásním.
Jelikož si rád, pokud to jde, vše ověřuji osobně, ihned jsem si objednal na vyzkoušení jedno balení kartáčků pro dospělé.
Kartáčky jsem testoval spolu s rodinnými příslušníky několik měsíců a výsledky mě velmi mile překvapily.
Řekl bych, že kartáček NANOO předčil má očekávání, což se mi u zubních kartáčků často nestává. :-)
Kartáček má vynikající poměr efektivity čištění a šetrnosti k dásním.
Při správně prováděné technice má i poměrně dlouhou životnost. Z mé zkušenosti 1,5- 2 měsíce.
Tento časový interval je ovšem velmi individuální, jelikož každý z nás má jinou, ne vždy optimální, techniku čištění.
Většina pacientů není v současnosti stále bohužel zcela správně poučena o technikách dentální hygieny.
A to i přes zvyšující se počet dentálních hygienistek i pacientů, kteří mají o problematiku dentálního zdraví upřímný zájem.
Nejčastější chybou v domácí dentální hygieně, se kterou se ve své praxi setkávám, je kromě nesprávně prováděné techniky nepřiměřený – výrazný tlak na zubní kartáček. Často paradoxně u pacientů, kteří mají až přehnaný zájem o své zuby a snaží se jim dle svých znalostí dopřát "to nejlepší."
V kombinaci s nevhodným kartáčkem a nešetrnou technikou čištění je tato snaha jednou z hlavních příčin vzniku tzv. gingiválních recesů – lidově "odhalených zubních krčků".
Gingivální recesus může být v rozsahu od nenápadného cca 1mm chybění krčkové části dásně do na první pohled viditelného ústupu v hodnotách několika mm.
Pacient kromě estetického hendikepu nemusí mít s odhaleným krčkem žádné obtíže, ale může mít také obtíží celou řadu.
Například zvýšenou citlivost na tepelné podněty, bolestivost při čištění zubů nebo při konzumaci některých potravin a nápojů.
Co mě u kartáčků NANOO opravdu příjemně překvapilo je skutečnost, že i v případě nesprávného a nepřiměřeného použití při denním čištění nedochází díky velmi vysokému množství vláken a jejich jemnosti ke zraňování zubní tkáně ani gingivy.
Kartáček maximálně rychleji opotřebujete – roztřepíte, ale nedojde k poškození vašich zubů a dásní, které je ve většině případů nevratné.
Takže co bych vyzdvihl kromě toho, že kartáček NANOO při adekvátní technice skvěle čistí je jeho bezpečnost.
Kartáček je tak měkký a šetrný, že jej u svých pacientů doporučuji používat bez omezení i v rámci pooperační péče v místech po chirurgických zákrocích v dutině ústní.
Po objevení se NANOO dětských zubních kartáčků v nabídce jsem je opět zařadil do testování a byl jsem s nimi též velmi spokojen.
Nyní je vřele doporučuji i svým dětským pacientům. Jemné vlákna snáší děti velmi dobře a opět vyzdvihuji šetrnost jak k zoubkům, tak k dětským dásním.
Nutno říct, že NANOO dětský kartáček je určen k dočišťování dětských zubů u dětí od 1 do 6 let nejlépe "dentálně hygienicky poučeným" rodičem.
V případě manuálně zručných dětí školního věku patří NANOO dětský kartáček samostatně do rukou takovému dítěti až po opakovaném praktickém nácviku a kontrole techniky čištění u dentální hygienistky nebo u zubního lékaře.
Dítě nemá do určitého věku příliš rozvinutou jemnou manuální motoriku a nedokáže odhadnout tlak působící na kartáček, nemluvě o nedokonalosti v technice čištění a zkreslených časových představách o délce čištění. :-)
Téměř každé dítě rádo kartáček při čištění kouše, působí přehnaným tlakem a čistí co nejkratší možnou dobou, což vede kromě nedokonalého vyčištění dětských zoubků k brzkému opotřebení a znehodnocení kartáčku.
Jedinou nevýhodu kartáčku NANOO můžeme na první pohled spatřovat v jeho vyšší ceně, ale ta se vzhledem k výše uvedeným skutečnostem ve výsledku jeví jako přiměřená.
Jistě je lépe investovat do bezpečných, šetrných, a přitom efektivních prostředků dentální hygieny, než řešit nevratné změny v podobě obnažených krčků nemluvě o dalších zubních onemocněních pramenící naopak z nedostatečné ústní hygieny jako je zubní kaz, zánět dásní a parodontóza.
Následky těchto patologických stavů v dutině ústní jsou nejen nepříjemné, ale jejich řešení může být někdy složité a často i finančně nákladné.
Předcházení těmto stavům se komplexně věnuje obor preventivní stomatologie a klíčovou roli zde hraje již zmiňovaná dentální hygiena. Ta, když se včas, správně a individuálně aplikuje, tak může být u dětí i dospělých tím jediným, nejlevnějším, nejjednodušším a nejpříjemnějším způsobem ošetření v zubní ordinaci.
Takový by měl být hlavní cíl moderní stomatologie, každého zubního lékaře i pacienta.