Funkce zubní pasty při čištění zubů

O důležitosti čištění zubů dnes asi nepochybuje nikdo. Při péči o zuby je důležité věnovat pozornost nejen výběru vhodného zubního kartáčku, ale i zubní pasty.

Je třeba podotknout, že při čištění zubů je nejdůležitější kombinace vhodného zubního kartáčku a správné techniky čištění zubů. Především kartáček a správná technika totiž ovlivní odstranění všech zbytků jídla z ústní dutiny, zamezí šíření zubního plaku a následné tvorbě zubního kazu. Při zvládnutí těchto faktorů se můžete dokonce můžete i bez zubní pasty úplně obejít a čistit si tak zuby pouze kartáčkem a vodou.

Prospěšnost zubních past

Některé studie poukazují na to, že zubní pasty kvůli své vysoké brusnosti urychlují opotřebení zubní skloviny a zvyšují tak citlivost zubů. Takto dlouhodobě namáhané zuby pak můžou ztmavnout a hrozí pak vyšší kazivost. Podle řady studií pak k takovému jevu nedochází právě v momentě, kdy zuby dlouhodobě čistíme pouze kartáčkem a vodou. Primární funkce zubní pasty totiž není v tom, že by zefektivnila například odstranění zubního plaku.

Proč je tedy většina z nás zvyklá používat zubní pastu? A to i přes to, že při odfláknutém čištění zubů a navrch ještě s nekvalitním kartáčkem vhodným akorát na čištění bot, se navzdory sebelepší pastě opravdu zdravého a bílého chrupu nedočkáme? Pro většinu lidí je zubní pasta důležitá především proto, že zajistí svěží dech a pocit dobře vyčištěných zubů.

Výběr zubních past je dnes hodně široký. Kromě svěžího dechu pak pasty často nabízí i určitou funkci navíc, například šetrné bělení zubů nebo posílení skloviny a dásně. Součástí složení pasty je pak poměrně široké, a tedy při výběru vhodné pasty bychom tak měli sledovat její složení.

Oblíbená složka zubních past – fluor

Fluor je oblíbenou složkou zubních past. Mnoho odborníků se ovšem dodnes nemůže shodnout na tom, jestli je našemu zdraví prospěšný nebo nám škodí. V zubních pastách se nicméně používá především proto, že předchází vzniku zubního kazu. Problémem je, že jde o toxickou látku, jejíž nadbytek se může projevit právě na našich zubech. Nejčastějším projevem jsou bílé skvrnky na zubní sklovině. V určitých případech skvrnky časem zhnědnou a sklovinu naruší. Pokud to s množstvím floru přeženete, můžete zubní sklovinu pak výrazně narušit i nepravidelnostmi na jejím povrchu. To se často stává především dětem, je tak proto potřeba v prvních zhruba osmi letech života dětí dbát na to, aby děti neměli nadbytek tohoto prvku.

Maximální doporučená dávka fluoridu je 0,04 – 0,07 mg/kg hmotnosti. Množství fluoridu v pastách je regulováno, proto pokud využíváte fluor pouze v pastě, nemusíte se bát předávkování. Nicméně je dobré si nastudovat i obsah floru v potravinách, které nejčastěji konzumujete, abyste měli množství konzumovaného fluoru pod kontrolou.

Přírodní a šetrné složení zubních past

Výběr zubních past je dnes opravdu široký, vybrat si tak můžete z řady past, které vám s prevencí proti zubním kazům poslouží stejně, jako ty s fluorem. Především v přírodní kosmetice se využívá například xylitol, který zabraňuje růstu bakterií, které způsobují zubní kaz. Při pravidelném používání pasty s xylitolem se dokonce postupně snižuje přirozený výskyt těchto bakterií v ústní dutině. Podobně funguje třeba i tea tree olej a šťáva z aloe vera. S oběma ingrediencemi se dnes v řadě zubních past můžete setkat čím dál častěji.

Mnoho lidí si zvyklo sledovat složení potravin, ale i ze zubní pasty můžeme přes sliznice v ústní dutině vstřebávat její složení. Je tak důležité si zvyknout i na zkoumat složení zubní pasty. Kvalitní a ideálně přírodní zubní pasta v kombinaci se správnou technikou čištění zubů a s kvalitním Nanoo kartáčkem budou vaše zuby bílé, lesklé a především zdravé.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení