Proč a jak používat jednosvazkový kartáček

Proč a jak používat jednosvazkový kartáček

Každý z nás má zvyklosti, které dodržuje každý den. Mezi každodenní zvyky patří i čištění zubů. Pro někoho je snadné udržet si krásné a zdravé zuby, někdo se zuby od mládí bojuje. Šťastlivcům, kterým genetika dodala zdravý chrup, stačí 2x denně pár minut jezdit po zubech zubním kartáčkem s trochou pasty. Běžní lidé se musí snažit více usilovně, aby si udrželi zdravý chrup za pomoci více kartáčků a různých činností. Vhod přijde například antibakteriální kartáček, zubní nit, jednosvazkový kartáček, zubní pasta nebo ústní voda. V péči o chrup by neměly ani pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygieny. V předchozích článcích Nanoo blogu jsme si stručně popsali základní techniku čištění zubů nebo výhody a způsoby použití zubní vody. V tomto článku se zaměříme na využití jednosvazkového kartáčku.

Využití jednosvazkového zubního kartáčku

Jednosvazkový kartáček, někdy zvaný také Solo nebo Singl kartáček, je určen především k čištění či dočišťování špatně dostupných míst v ústní dutině, kam se s běžným kartáčkem většinou nedostanete. Důkladně s nimi můžete dočistit jednotlivé zuby, ale i třeba dočištění jednotlivých drátků fixních rovnátek nebo zubních můstků.

Na hlavičce jednosvazkového kartáčku je vytvořen z čistící hlavičky, která je osazena pouze jedním svazkem dokulata zastřižených, zpravidla pevnějších vláken. Právě díky tomuto tvaru můžete snadno vyčistit úzké zubní krčky a další špatně dostupná místa, například poslední stoličky.

Technika čištění s jednosvazkovým kartáčkem

Čištění jednosvazkovým kartáčkem je velmi jednoduché. Základem je tzv. solo technika neboli čištění „zub po zubu“. Nejprve přiložíte vlákna kartáčku na povrch zubu v oblasti krčku, a to tak, aby mířila proti dásňovému žlábku a do žlábku, aby jemně zasahovala. Pak kartáčkem provádíme velmi malé, krouživé pohyby, a to po celé délce krčku, od předcházejícího zubu k následujícímu. Takto vyčistíme všechny zuby v ústní dutině. Solo kartáčkem dobře vyčistíte i zadní stoličky, ke kterým s klasickým kartáčkem dostanete složitěji.

Při čištění zubů jednosvazkovým kartáčkem je důležité netlačit na zuby a dásně příliš. Tím, že jsou vlákna solo kartáčku o něco tvrdší než u běžného kartáčku, může snadno dojít k poranění dásně. Zároveň by se vlákna nevhodně rozjela do stran, přestala by se dotýkat povrchu zubů a čištění zubu by tak ztratilo efekt. Dalším důvodem, proč si dát na přílišné tlačení kartáčku pozor je fakt, že ho můžete díky tenké hlavici snadno zlomit. O důvod víc dávat si při tlačení jednosvazkovým kartáčkem pozor, abyste nemuseli kupovat každý týden nový kartáček.

Práce jednosvazkového kartáčku je podobná s mezizubním kartáčkem, tedy bez pasty a můžete čistit kdykoliv během dne, ideálně večer před spaním, třeba při čtení knihy či sledování televize. Stejně tak platí pravidlo, jako u běžných zubních kartáčků – kvůli bakteriím a opotřebovanosti kartáčku je třeba i jednosvazkový kartáček měnit každé 2-3 měsíce.

Čištění zubů je automatická každodenní činnost. Pokud nechceme mít v puse krátery, pravidelnému čištění zubů se nevyhneme. Využít můžeme spoustu pomůcek, kromě antibakteriálního Nanoo kartáčku s Nanoo zubní pastou na citlivé zuby můžete využít i řadu dalších pomůcek, například mezizubní kartáček, ústní vodu nebo jednosvazkový kartáček. Tak neváhejte, pořiďte vše potřebné a můžete se těšit na zdravé a pěkné zuby.